Özel Çevre Koruma Bölgeleri
Özel Çevre Koruma Bölgeleri

FOÇA ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ YÖNETİM PLANI TAMAMLANDI

14 Aralik 2016
FOÇA ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ YÖNETİM PLANI TAMAMLANDI
FOÇA ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ YÖNETİM PLANI TAMAMLANDI

                22.10.1990 tarih ve 90/1117 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Özel Çevre Koruma Bölgesi tespit ve ilan edilen Foça ÖÇK Bölgesi; kara, kıyı ve deniz bileşenlerini barındıran, bu nedenle de doğal çeşitlilik açısından zengin olan ve aynı zamanda insan faaliyetlerinin yoğunlaştığı, doğal kaynakların yönetiminde sürdürülebilirlik ve koruma ilkelerinin uygulanmasının gerekli olduğu bir bölgedir.

 
Foça ÖÇK Bölgesindeki doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel kaynakları, biyolojik çeşitliliği, sualtı - su üstü canlı - cansız varlıkları korumak ve bu değerlerin gelecek nesillere aktarılarak, bölgenin ekonomik gelişmesini, koruma kullanma dengesini kurmak ve doğa koruma bilincini artırmak amacıyla, bölgenin “Yönetim Planı”nın hazırlanması gerekliliği ortaya çıktı ve söz konusu çalışma 2015 yılında başlatıldı.
 
Süreci etkin yönetmek için bölgede yetki ve sorumluluk sahibi olan kamu kurum kuruluşları, üniversiteler, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Foça Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planı hazırlandı ve Genel Müdürlüğümüzce onaylandı.
 
Tüm bu çalışmalar sonucunda “Foça Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planı”nda, 4 ideal hedef, 16 uygulama hedefi ve uygulama hedeflerine ulaştıracak 61 faaliyet yer almaktadır.
 
“Foça Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planı”nın bölge için faydalı olmasını diler, çalışmada emeği geçen kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimizi sunarız.
 
Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır