Özel Çevre Koruma Bölgeleri
Özel Çevre Koruma Bölgeleri

TUZ GÖLÜ ÖZELÇEVRE KORUMA BÖLGESİ YÖNETİM PLANI ÇALIŞMASI TAMAMLANDI

27 Şubat 2014
2000 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen Tuz Gölü sahip olduğu doğal değerlerin yanında tarım, hayvancılık, tuz işletmeciliği gibi etkinliklerle insan kullanımının yoğun olduğu bir bölge özelliği taşımaktadır. Mevcut yasal, sosyal, ekonomik, ekolojik ve hidrolojik şartları incelenerek, akılcı kaynak kullanımı prensiplerini esas alan ve alanın ekolojik değerlerini koruyan gelişme ve koruma politikaları oluşturmak üzere “Katılımcı Planlama ve Birlikte Çözüm” ilkesi esas alınarak Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesinde Yönetim Planı hazırlanmıştır.
Çalışmalar sonucunda; belirlenen vizyon çerçevesinde Tuz Gölü’nün uzun vadeli temel stratejileri ile 5 yıllık yönetime esas 6 ideal hedefi ortaya konulmuştur. Bu hedefler;
Biyolojik çeşitliliği ve ekosistem hizmetlerini korumak, su kaynaklarının tüm sektörlerde etkin kullanımını sağlamak, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde sürdürülebilirliği sağlamak, bölgedeki ekonomik faaliyetleri doğa ekseninde geliştirmek, sürdürülebilir turizmi geliştirmek ve Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi’ni etkin yönetmektir.
Bu kapsamda hazırlanan “Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planı” Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nce  11.02.2014 tarihinde Makam Oluru ile onaylanmıştır.

                                  

                     “Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi Yönetim Planı” için tıklayınız.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır